کابین کامپوزیتی هلیکوپتر

کابین کامپوزیتی هلیکوپتر


توضیحات پروژه ها

ساخت نمونه‌های کامپوزیتی در مقیاس واقعی به عنوان یکی از نیازهای جدی صنایع برای مصارف مختلف نمایشی، آموزشی و مدلسازی مطرح است.

نیاز به وزن پایین برای مدل، استحکام بالای اجزا برای تحمل وزن افراد، قطعات و اجزای متصل شده به سازه و ضریب اطمینان مناسب طراحی، همه و همه در کنار کیفیت سطحی بالا از چالش‌های عمده برای این گونه سازه‌های بزرگ است.

کابین مقیاس واقعی ساخته شده با ابعاد تقریبی ۳ متر طول، ۵/۲ متر پهنا و ۲ متر ارتفاع از سازه‌ای ساندویچی ساخته شده است که باعث کاهش وزن شدید این سازه‌ی عظیم شده است.

از ویژگی‌های این سازه یکپارچه بودن تمام اجزا بجز دماغه و درها است که آزادی عمل بالایی برای خدمه ایجاد می‌کند. یکپراچگی سازه در استحکام آن کمک شایانی می‌کند و حدود ۲۰۰ کیلوگرم باری است که روی دهانه‌ی باز انتهای کابین برای تحکل وزن خدمه‌ی تعمیرکار و … تست شده است. جابجایی دهانه‌ی ۵/۲ متری با بار ۲۰۰ کیلوگرم حدود ۲ سانتیمتر است که از استحکام سازه‌ای بالای این سازه است.

 

 

 

   

(الف)

(ب)

   

(ج)

(د)

شکل ۱- مراحل ساخت کابین

 

 

 

قطعات، با انحنای بالا و کیفیت سطحی بالا و در کمترین تعداد قطعات ساخته شده است.

قالب‌های سازه فایبرگلاس با زمینه‌ی اپوکسی هستند که جمع‌شدگی قالب را  در کمینه‌ترین حد ممکن قرار می‌دهد.

برای ساخت بدنه‌ی کابین از الیاف شیشه E-Glass و رزین اپوکسی استفاده شده است. اتصال‌ها و قطعات جانبی با طراحی طراحان مرکز و مشورت از افراد متخصص برای سازه انتخابیا طراحی شده است.

 

 

 

   

شکل۲- تحلیل سازه

 

طراحی یا انتخاب اتصال‌های مختلف سازه، بر اساس تجربیات تحلیلی، عددی و تجربی انجام شده روی اتصال‌های سازه‌های کامپوزیتی انجام شده است. برای کاهش ارتعاشات سازه‌ای از سازه‌ای با میرایی سازه‌ای بالا استفاده شده است و از نتایج کارهای تجربی انجام شده روی آنالیز مودال سازه‌های ساندویچی بهره برده شده است.

 

 

 

 

 

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
جزئیات پروژه ها