فعالیت‌های نمونه‌سازی کامپوزیت ها

فعالیت‌های نمونه‌سازی کامپوزیت ها

:Prototyping Activities

برای حصول اطمینان از انتخاب فرآیند درست ساخت، به بررسی دو نمونه سازه ساندویچی کربن برای تست رخداد خوردگی گالوانیک و انتخاب روش لایه‌چینی مناسب پرداخته شده است. در نتیجه‌ی این بررسی‌ها این نتیجه به دست آمد که فرآیند ساخت با استفاده از لایه های کربنی آغشته به رزین و تحت فشار حدود۳۰ بار می‌تواند از عیوب ساخت مانند بالشتکی شدن جلوگیری کند. همچنین این نتیجه به دست آمد که استفاده از چسب فیلمی می‌تواند در شرایط خاص ساخت، تضمین کننده‌ی عدم خوردگی گالوانیک بین الیاف کربن و هانی کامب باشد.

از دیگر فعالیت‌ها، ساخت نمونه‌ای جهت بررسی دسترسی به درصد الیاف به رزین مشخص با روش ساختی مشخص، بوده است و این نتیجه به دست آمد که روش انتخاب شده می‌تواند تا حد ۳% با درصد حجمی الیاف و رزین اختلاف داشته باشد که مقدار قابل قبولی به شمار می‌آید.

t2
شکل ۱-نمایی از نمونه‌ی ساخته شده برای بررسی اتصال و درصد حجمی در ساندویچ پنل با هسته آلومینیومی و رویه‌های کربنی

همزمان با فرآیند ساخت مطالعاتی گسترده در راستای ارزیابی روش‌های انتخاب شده برای ساخت قطعه‌ی تمام کامپوزیتی صورت گرفت که نتیجه‌ی آن اشراف کامل بر کارهای انجام گرفته از طرف سازندگان و نظارت موثر و ارائه پیشنهاد به آن‌ها جهت دستیابی به بیشترین دقت ساخت و کمترین خطا است.
در این راستا طراحی مدل و ساخت نمونه‌ی یک هشتم از بازتاب کننده، ساخت قالب بازتاب کننده با چوب و بعد از به نتیجه نرسیدن تکرار فرآیند ساخت قالب با استفاده از بلوک آلومینیومی صورت گرفت (این کار به پیشنهاد مهندسان مرکز تحقیقاتی شهید قندی با فرآیندی که کمترین بار مالی را برای ساخت قالب به همراه داشته باشد)؛ تمرکز ساخت مدل نمونه یک هشتم بیشتر بر لایه نشانی لایه بازتابنده، بررسی استفاده از لانه زنبوری‌های سوراخدار و بررسی کروماته بودن لانه زنبوری‌های موجود بود.

t1
شکل ۲-نمونه‌ی ساخته شده جهت بررسی مشکلات ساخت

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *