ساخت رادوم مخابراتی باند C و VHF

ساخت رادوم مخابراتی باند C و VHF

ساخت رادوم مخابراتی باند C و VHF

یکی از مهم‌ترین بخش‌های حفاظتی در سامانه‌های مخابراتی، پوشش‌های مخابراتی رادوم است. رادوم برای حفاظت از سامانه در برابر شرایط محیطی استفاده می‌شوند. استحکام مکانیکی و شفافیت مخابراتی از مهم‌ترین پارامترهای طراحی و ساخت رادوم‌ها هستند. انتخاب مواد و بهینه سازی پارامترهای هندسی در کنار انتخاب روش ساخت و یکنواختی نمونه‌ی ساخته شده از عوامل تولید ساختار شفاف و مستحکم است. در مرکز تحقیقاتی شهید قندی سه نمونه رادوم مخابراتی برای باندهای فرکانسی C و VHF ساخته شده است. دو نمونه پنل ساندویچی سه‌لایه با هسته‌های فومی در ابعاد ۳۰۰ در ۳۰۰ میلی‌متر و ۱۰۰۰ در ۱۰۰۰ میلی‌متر برای باند C ساخته شده است. نتایج تست انجام شده توسط کارفرما نشان می‌دهد که متوسط افت عبوری یک‌طرفه برای این پنل‌ها کمتر از ۰.۳ دسی‌بل است. با توجه به طراحی این پنل‌ها برای تشعشع دو پلاریزاسیونی، میزان اختلاف افت قابل قبول بین دو پلاریزاسیون باید کمتر از ۰.۰۵ دسیبل باشد.

در نمونه رادوم ساخته شده برای باند VHF هم که نمونه به صورت لوله‌ای ساخته شده است تست‌های شرایط محیطی و افت عبوری بررسی شده و نتایج قابل قبولی بدست آمده است. این رادوم نیز به صورت کامپوزیتی و با شفافیت بالا ساخته شده است.

همراه بودن تیم مکانیکی و میدانی در این مرکز کمک می‌کند که طراحی سازه‌های مخابراتی با کیفیت بالا و با هدف نهایی مد نظر مشتری از ویژگی‌های تیم طراحی و سازنده‌ی مرکز تحقیقاتی شهید قندی باشد.

 

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *