طراحی، مدلسازی و ساخت سازه های ساندویچی

طراحی، مدلسازی و ساخت سازه های ساندویچی

Sandwich Structures Design, Modeling and Manufacturing

آنتن رفلکتوری یکی از اجزای مهم در سیستم‌های مخابراتی است که در این پروژه به صورت یک سازه تمام کامپوزیتی با هسته‌ای از لانه زنبوری‌های آلومینیومی و رویه‌های کربنی مطابق استاندارد ECSS طراحی شده است. این نمونه، به عنوان اولین آنتن تمام کامپوزیتی ساندویچ پنل است که برای کاربری فضایی در مدار GEO در کشور طراحی و نمونه مهندسی آن ساخته شده است.
در پروژه‌ی انجام شده به بررسی و طراحی اتصالات بر اساس استاندارد ECSS، بررسی روش‌های ساخت و مشکلات پیش‌رو، و همچنین بررسی تاثیر بارگذاری‌های مختلف مانند استاتیکی، ارتعاش اتفاقی، ارتعاش سینوسی، ترموالاستیک و شوک توسط نرم‌افزار Patran/NASTRAN انجام شده است.

t1شکل ۱-نمایی از طراحی سازه های تقویت کننده برای بازتاب کننده ماهواره ای مدار GEO

بررسی میزان تاثیر شوک‌های مکانیکی از دیگر فعالیت‌های این گروه بوده است که با استفاده از تحلیل‌های دینامیکی انجام شده برای بررسی شرایط شتابی سازه در حالت‌های استفاده از دمپر و عدم استفاده از آن و استفاده از مکانیزم حرارتی برای سیستم نگهداری و رهایش به تشریح شرایط شوک مختلف حین سرویس پرداخته شده است؛ همچنین به بررسی شوک‌های ضربه‌ای ناشی از افتادن قطعه و یا افتادن ابزار کار روی آن نیز مورد توجه و تحلیل قرار گرفته است.
طراحی اتصالات از جمله اتصالات پیچی و اینزرتی و اتصالات چسبی از دیگر فعالیت‌های انجام شده در این پروژه است. از مهم‌ترین قسمت‌ها، اتصالات خاصی است که برای ایجاد بیشترین همخوانی بین مکانیزم نگهداری و رهایش بایستی طراحی می‌شد که با در نظر گرفتن محدودیت‌های موجود مناسب‌ترین اتصال پیشنهاد گردید.

 

شکل ۲- (الف) نمونه‌ای از اتصالات چسبی، (ب) نمونه‌ای از اینزرت‌های بکار رفته

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *